Interview: Darinko Kosor PDF Ispis E-mail
Autor Marin Kovačević   
03. prosinca 2013.

RAZGOVOR S DARINKOM KOSOROM, PREDSJEDNIKOM SKUPŠTINE GRADA ZAGREBA I PREDSJEDNIKOM HSLS

Darinko Kosor, predsjednik Skupštine Grada Zagreba i predsjednik Hrvatske socijalno-liberalne stranke posjetio je Slavonski Brod budući da je zagrebačka Skupština bila pokrovitelj prvog Festivala slanine i čvaraka, održanog u sklopu 18. Katarinskog sajma. Bio je to povod za razgovor, a na samom početku, o pokroviteljstvu i budućoj suradnji dvaju gradova, Kosor je rekao:

"Sa zadovoljstvom sam se odazvao pozivu gradonačelnika Duspare i Turističke zajednice, ovaj festival treba označiti konačni povratak izvornim proizvodima i delicijama kakvih nema nadaleko. Dosadašnja suradnja Zagreba i Slavonskog Broda uglavnom je bila temeljena na studentima koji su dolazili u naš grad iz vašega, pa smo im nedavno osigurali i prostor za rad udruge. Suradnju treba proširiti, ponajprije na gospodarskom planu. Krenuli smo s pokroviteljstvom u nadi da ćemo suradnju nastaviti, jače povezati turističke zajednice te sljedeće godine dovesti možda i tisuću Zagrepčana na Katarinski sajam. Usto, vjerujem da ćemo biti i financijski pokrovitelji Festivala."

Otkad ste postali predsjednik HSLS-a stranka se polako konsolidira, primjetan je lagani, ali stalni uspon?

Teškog posla smo se prihvatili, a to je obnova stranke.  HSLS je prva osnovana stranka u modernoj hrvatskoj povijesti, naši osnivači bili su vrlo ugledni ljudi kao što su Vlado Gotovac, Dražen Budiša, Velimir Terzić i mi sada želimo ići njihovim putem, baštiniti što su nam oni ostavili. Ono što je bilo loše ne želimo ponavljati, učimo na greškama, pa smo na posljednjim lokalnim izborima postali parlamentarni u 19 županija. Negdje smo ostvarili iznadprosječne rezultate, poput Zagreba u kojem smo osvojili 12 posto i imamo sedam zastupnika u Skupštini, a naš kandidat za gradonačelnika, Vladimir Ferdelji, dobio je 17 posto glasova. U Međimurskoj županiji smo, u koaliciji s HNS-om, pobijedili, u Bjelovarsko-bilogorskoj imamo odlične rezultate, kod vas, u Brodsko-posavskoj županiji, zadržali smo dva zastupnika u Skupštini i jednoga u Gradskom vijeću Slavonskog Broda, u Sisačko-moslavačkoj županiji imamo tri gradonačelnika i jednog predsjednika Gradskog vijeća... Dakle, vratili smo se u središnjoj Hrvatskoj, radimo na području Slavonije i Dalmacije pa ćemo spremni dočekati sljedeće parlamentarne izbore za dvije godine.

Što je to čime ćete privući neodlučne birače, pa i one koji bi se željeli aktivnije uključiti u politiku. Zašto odabrati baš HSLS?

Ljudima je bitno da je riječ o hrvatskoj stranci, čiji članovi vole svoju domovinu, ali ne u nekom ksenofobnom smislu. Najvažnije za budućnost je to što mi naglasak stavljamo na gospodarstvo i izlazak iz gospodarske krize, a ne na ideološke probleme kao što u ovom trenutku rade SDP i HDZ. Danas čovjek gledajući Hrvatski sabor izgubi volju za politikom i ne vidi svjetlo na kraju tunela. Zato smo okupili jaki gospodarski tim, širimo ga i s nezavisnim pojedincima s kojima želimo izaći na izbore, i tko god na taj način želi promišljati politiku, tko želi gospodarski napredak Hrvatske, vjerujem da je HSLS za njega dobar izbor.

Ne bježite od jakih imena, nezavisnih stručnjaka?

Nikako. Želio bih okupiti deset do dvadeset uglednih pojedinaca, po mogućnosti pametnijih od mene, kao što sam radio u vrijeme dok sam bio privatni poduzetnik. Pametnih, obrazovanih i sposobnih ljudi ne treba se bojati. Samo takvi mogu naći rješenja kako za hrvatsku državu tako i za hrvatsko gospodarstvo.

Spomenuli ste već Brodsko-posavsku županiju, zanimljivo je da je u prošlom sazivu HSLS bio uz partnerske stranke na vlasti, a sada je u opoziciji...

Kod nas sve županijske organizacije imaju potpunu samostalnost i HSLS nema demokratski centralizam, poput većine ostalih stranaka. Teško je nama u Zagrebu znati tko su gdje dobri ljudi, to najbolje znaju u organizacijama na terenu. Osobno, suradnju želim s dobrim ljudima, a ne s "markicama". Trenutačno, u Gradskom vijeću Slavonskog Broda imamo zastupnika Marijana Šabića, a u Županijskoj skupštini smo također u opoziciji, bez obzira na to što smo na izbore išli s HDZ-om. Bit ću iskren i reći da nas je HDZ na neki način izigrao, godinama smo surađivali, imali smo zamjenicu župana iz naših redova i nju je HDZ izigrao. Sada imamo dva županijska vijećnika, ono što misle da je dobro naši će zastupnici poduprijeti, a za ono što nije dobro neće dići ruku. Na neki način mi je i drago jer sada imamo nezavisniju poziciju nego što smo imali prije.

Jasno ste iskazali svoj stav o pitanju regionalizacije, odnosno budućeg ustroja Hrvatske...

Zagovaram Hrvatsku sa šest regija, odnosno Grad Zagreb plus pet regija, pri čemu bi pet slavonskih županija činilo jednu regiju. Vjerujem da bi to Slavoniju ojačalo, imala bi puno jaču poziciju nego što ima ovako rascjepkana, a zbog ukupnog broja stanovnika bilo bi puno bolje i u apliciranju prema europskim fondovima. To ne znači da bi središte bilo u Osijeku, a ne u Brodu ili negdje drugdje. Institucije bi trebale biti raspodijeljene, da nitko ništa ne gubi, a svi budu na dobitku.

Velike se polemike vode oko Vukovara i dvojezičnih natpisa, kakav je Vaš stav?

Još sam u rujnu dao intervju u kojem sam rekao da bi sve bilo drugačije samo da je Zoran Milanović prvoga dana otišao u Vukovar i razgovarao s braniteljskim udrugama, kao i s drugim predstavnicima Hrvata i Srba. Da im je tada rekao da po zakonu, kojeg su usvojili HDZ i HSP, treba postaviti dvojezične natpise na sve ustanove, ali i na ulice, no da to Vlada neće napraviti već nudi udrugama da one pronađu rješenje, uvjeren sam da bi na četiri zgrade danas stajale dvojezične ploče, a branitelji bi bili zadovoljni i rekli kako su oni to izborili. S ljudima se mora razgovarati da biste došli do rješenja. Premijer je na neki način "autistična" osoba koja ne voli razgovarati s građanima, a tako se ne radi. Prije nego je došlo do sukoba i srpska zajednica bila je spremna na ustupke, a sad su sve promijenili, svatko radikalizira svoju poziciju. Da su svi zajedno sjeli i dogovorili se, svatko bi bio pobjednik, a ovako je sve otišlo predaleko.

Kakav je Vaš stav u pogledu refernduma o unošenju definicije braka u Ustav?

Svatko u HSLS-u će glasati prema svom osobnom mišljenju. Nismo jedinstveni, neki će naši članovi glasati za, a neki protiv, no najvažnije je da se taj referendum održi. Od prvoga dana branio sam pravo da se referendum dogodi jer ako skupite 750 tisuća potpisa i nema nekog jakog razloga da tako ne bude, onda se referendum svakako treba održati. To govorim jer će pokušaj za organiziranje referenduma protiv ćirilice vjerojatno pasti, jer je to pitanje ustavnim zakonom riješeno, a što se tiče "referenduma o braku", za njega nema nikakvih zabrana i treba se održati.

Marin Kovačević, Posavska Hrvatska 29.11.2013.

Zajedno sa Vladimirom Ferdeljijem i Josipom Budimirom, ekonomskim strategom HSLS-a oštro se protivite monetizaciji autocesta. Što predlažete?

Država treba krenuti u restrukturiranje koje bi se odvijalo u četiri koraka: prvo bi trebalo spojiti HAC i ARZ, zatim promijeniti sustav naplate uvođenjem vinjeta, preusmjeriti teretni promet na autoceste te reprogramirati kreditne obveze.

Kakav efekt bi to postiglo?

Spajanjem HAC-a i ARZ-a došli bi do smanjenja broja zaposlenih na europski standard od 2 zaposlena na kilometar autoceste, što bi značilo uštedu od 240 milijuna kuna, dok bi sinergija u operativnim troškovima donijela uštedu od 60 milijuna, znači ukupno je to 300 milijuna.Promjenom sustava naplate prihodi od cestarine povećali bi se za 10% odnosno za 180 milijuna kuna. Slovenci imaju 600 kilometara autocesta, a imaju deset puta veći promet od Hrvatske. Za to su zaslužne vinjete. Kod nas na sustavu naplate radi 850 ljudi. HAC ima 3,2 zaposlena po km autoceste, ARZ 4,2 dok je, primjerice, u BINA Istri 1,5, a u Autocesti Zagreb–Macelj 2,2. EU standard je 1,8 zaposlenih i jasno da promjena mora doći i u tom dijelu.
Share
 
Povezani tekstovi :

» Partnerstvo hrvatskog centra

SAVEZ ZA POKRETANJE ZDRAVOG GOSPODARSTVAHrvatska socijalno-liberalna stranka (HSLS) i Nacionalni forum potvrdili su danas partnerstvo hrvatskog političkog centra i zajednički nastup na izborima za Europski parlament koji će se održati 25....

» Sindikat umirovljenika i HSLS

VALENTINOVSKA ZABAVASindikat umirovljenika općine Donji Andrijevci i HSLS su u prošlu subotu organizirali zajedničku zabavu povodom dana Sv. Valentina. Ovu tradiciju su potaknuli u ime Sindikata umirovljenika gospodin Marko Stevanović i HSLS...

» HSLS - priopćenje

STAV HSLS-a VEZANO ZA ANALIZU STANJA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE U BPŽHSLS je za racionalizaciju u sustavu zdravstva, ali NE na način koji to provodi aktualni ministar Ostojić.Spajanje bolnica navodno proizlazi iz master plana koji nitko nije vidio...

» Plan prijedloga zapošljavanja na Sveučilištima

JOSIPOVIĆU POMOZITE MILANOVIĆU, JER NE VIDI I NE ČUJE ŠTO RADI JOVANOVIĆDana 10. prosinca 2013. godine, ministar Jovanović dostavio je javnim visokim učilištima Plan prijedloga zapošljavanja na Sveučilištima kojim ih upućuje na potrebu...

» Sjećanje na Vladu Gotovca

VLADO GOTOVAC (Imotski, 18. 9. 1930. – Rim, 7. 12. 2000.)"I samo u svijetu u kom je svaki čovjek svrha a ni jedan čovjek nije sredstvo, samo u tom svijetu čovjek ispunjava doista svoju ljudsku sudbinu. I mi se tom svijetu približavamo.”"Mi...

» HSLS - priopćenje za javnost

PREDSJEDNIKU VLADE RH: ZAPOSLITE PROFESORA MATEMATIKE U MINISTARSTVU OBRAZOVANJA, ZNANOSTI I SPORTAHSLS smatra da kozmetičke izmjene Zakona o znanosti i visokom obrazovanju te nedostatak novih kolektivnih ugovora u obrazovanju i znanosti te...

» Na drugi način

HSLS O REGIJAMA, VLADI I SINDIKATIMA, POREZIMA I VRUĆIM NOVOGRADIŠKIM POLITIČKIM DOGAĐANJIMAOdržavanje sjednice Županijskog vijeća HSLS-a u Novoj Gradiški 7. rujna 2012. bio je povod da se predsjednica Ružica Vidaković i potpredsjednici...

» Skupština HSLS Rešetari

ZLATKO AGA PONOVO IZABRAN ZA PREDSJEDNIKANa Izbornoj skupštini održanoj 16. veljače, 2012. u Rešetarima Zlatko Aga ponovo je izabran za predsjednika ogranka HSLS-a  Rešetari. Za  potpredsjednike su izabrani Maja Mlađen i Andrej Marinović,...

» HSLS - predizborni skup

HDZ BEZ ŠANSE, GLASAJTE ZA HSLS "Ponosan sam što sam ovdje s vama. Svaki predsjednik stranke u Hrvatskoj trebao bi obići sve općine i sve gradove, sve sredine širom Hrvatske da vidi  kako žive građani u Republici Hrvatskoj, da vide kako...

» Predizborna kampanja HSLS-a

NUŽNE PROMJENE U HRVATSKOJ SU U RUKAMA BIRAČAHSLS kreće u izbornu kampanju s jasnim porukama biračima i uvjeravanjem da njihova sudbina ovisi jedino od njih samih i glasovima koje će dati strankama i političarima. Kako je istaknuo predsjednik...

Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osvježi

 

Kolumne: Mario Filipi, dipl. pol.

Hrvatska i svijet
Kolumne: Mario Filipi

Kolumne: Prof. Ante Gradiška

Caro diario!
Kolumne: Prof. Ante Gradischa

LAG Zapadna Slavonija
 
Otvoren novi caffe bar u Benkovićevoj 16
 

Pomozite pronaći nestale

Klikni za više informacija
Nacionalna evidencija nestalih osoba