Interview: Nada Peleh Serenčeš PDF Ispis E-mail
Autor Ksenija Lipičanin   
21. listopada 2015.

RAZGOVOR S DUGOGODIŠNJOM RAVNATELJICOM GIMNAZIJE NOVA GRADIŠKA, PROF. NADOM PELEH SERENČEŠ

RAVNATELJICA KOJA JE VOLJELA UČENIKE I CVIJEĆE

Nakon četrdeset i jedne godine rada i života provedenog u novogradiškoj Gimnaziji, od svoga kolektiva, prijatelja i učenika oprostila se ravnateljica, profesorica Nada Peleh Serenčeš otišavši u zasluženu mirovinu. O njezinom životu i radu, koji je s puno strpljenja i ljubavi utkala u obrazovanje i odgoj mladih naraštaja, te u rast, razvoj i čuvanje tradicije Gimnazije, razgovarali smo s prof. Nadom Peleh Serenčeš.

Recite nam nešto iz svoga najranijeg djetinjstva

Rođena sam u lijepom slavonskom selu Vrbova. U rodnom mjestu završila sam osnovnu školu koja je u moje vrijeme bila velika i kvalitetna škola. Po završetku osnovne škole, 1965. godine upisala sam se u gimnaziju Nova Gradiška, a nakon gimnazije upisala sam studij filozofije i sociologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od malena sam voljela učiti i ići u školu tako da mi je razdoblje osnovne škole i gimnazije bilo vrlo lijepo. Moja prva učiteljica bila je Katica Lasović kasnije odgajateljica u vrtiću koja mi je dala temelje obrazovanja i razvila ljubav za učenje. U gimnaziji sam imala divne profesore, vrhunske intelektualce i dobre ljude. To je za mene bilo jedno lijepo razdoblje mladenaštva, prvih ljubavi, prijateljstva, razigranosti. No moje potpuno osobno i intelektualno sazrijevanje dogodilo se za vrijeme studija, koje smatram jednim od ljepših razdoblja u životu.

Opišite kako je izgledao Vaš povratak u Gimnaziju kao profesorice

U ovu zgradi prvi put sam zakoračila koncem svibnja 1965. Dakle, prije 50 godina. Cijeli jedan život, zar ne? Nakon studija , u rujnu 1974. godine vraćam se u svoju Gimnaziju kao profesorica i preuzimam predavati filozofiju, sociologiju, logiku i psihologiju. Dočekao me nastavnički zbor koji me ispratio na fakultet. Hvala mojim bivšim profesorima na pažnji kojom su nas mlade profesore primili i pomoći koju su nam pružili. Kao profesorica radila sam do 1. lipnja 1993. Tadašnja aktualna ravnateljica profesorica Dragica Vidmar postala je zastupnica u hrvatskom saboru, a mene je Školski odbor imenovao v.d. ravnateljicom.

Za dva mjeseca ravnateljicom novogradiške Gimnazije imenovala me je tadašnja ministrica Vesna Girardi-Jurkić. Dakle, kao profesorica radila sam 19, a kao ravnateljica 22 godine. Kada me je Školski odbor Gimnazije imenovao v.d. ravnateljicom, a 24. kolovoza 1993. Vesna Girardi-Jurkić ravnateljicom, osjećala sam se odgovorno zabrinutom ali ponosnom što mi je povjereno vođenje moje škole, njen daljnji rast i razvoj i čuvanje tradicije Gimnazije kao najstarije opće obrazovne institucije u ovom kraju. Novogradiška gimnazija nije nastala sa mnom niti će sa mnom nestati. Tijekom 41 godine rada u njoj služila sam učenicima i zaposlenicima. Nastojala sam dati najbolje od sebe, kao nastavnik i kao rukovoditelj. Bila mi je velika radost i zadovoljstvo raditi s učenicima. To je nezaboravno iskustvo.

Osobito mi je ostala u sjećanju maturalna ekskurzija generacija školske godine 1975./1976. Putovali smo u Budimpeštu, Moskvu, Petrograd (tadašnji Lenjingrad), Varšavu i Prag. Ekskurzija je trajala 17 dana, a putovali smo vlakom. Bilo je prekrasno u svakom pogledu. Nezaboravno! Na toj ekskurziji zbila su se dva događaja koja su opečatila i pokazala veličinu i sposobnost naših učenika. Naime, tada su bile jako popularne "žvake" u obliku cigarete i koje se nisu smjele nositi u inozemstvo, posebice ne u Rusiju (tadašnji Sovjetski savez). No, naši su učenici, ne znam ni danas kako, prošvercali su preko stotinu kutija tih "žvaki" i preprodali ih u Moskvi po takvoj cijeni da su bili puni rubalja. Učenici su nakupovali fotoaparata, kamera, ručnih satova, krzna, a nas razrednike častili u tada kultnom i skupom hotelu Ukrajina u centru Moskve. Dakle, već se tada pokazala poduzetnička sposobnost naših učenika.

Drugi značajan događaj na toj ekskurziji bilo je spašavanje jednog dječaka ispred jurećeg vlaka podzemne željeznice. Grupa đaka i nas nekolicina profesora čekali smo vlak u metrou. U jednom času nestašni dječačić od nekih pet godina pao je s perona na tračnice baš u trenutku kad je dolazio vlak. Svi smo se sledili, ali naša dva učenika bez razmišljanja su skočila i izvukla dječaka van. Šok, nevjerica, ali i spontana radost su se izmjenjivali. Bili su to učenici Predrag Peco Fistrić i Branko Luketić. Ne znam je li događaj igdje zabilježen, pa neka ovo bude moje sjećanje na ovu prekrasnu generaciju i moj In memoriam za pokojne učenike iz tog razreda koji su prerano otišli: Predraga Pecu Fistrića, Nikolu Filipovića, Zrinka Trobića i Milutina Landupa.

Ispričat ću vam i jednu moju metodičku dosjetku. Između ostalih predmeta, predavala sam logiku. Nije logično, ali u logici se puno toga uči napamet. Učenicima je osobito bilo teško zapamtiti imena modusa kategoričkog silogizma. Tada sam se dosjetila da si svaki učenik izabere ime po modusu koji mu se sviđa. Prozivala bih ih tada po tim imenima, oni bi se ustali, zafrkavali i tako kroz šalu i igru zapamtili imena svih modusa. To ih je držalo neko vrijeme, pa su se i izvan nastave međusobno tako zvali. Da, sjetila sam se i jednog bećarca kojeg su mi đaci često pjevali: Naša Nada jako voli cvijeće, kad dobije onda pitat neće. Ima toga još puno. Kad bih vam ispričala sve te događaje, bila bi to cijela knjiga.

Kao ravnateljica prošla sam trnovit put zajedno sa školom. Školske godine 1992./ 1993. nakon razdvajanja iz Srednjoškolskog centra , još uvijek u ratu, počeli smo ponovno iz ničega.

Nakon tako trnovitog puta, da li biste ponovno pristala biti ravnateljicom?

Na ovo pitanje Vam ne mogu kategorički odgovoriti jer je kompleksno i zahtjeva obrazloženje. Naime, 1993. godina je još uvijek vrijeme poraća i mnogih problema. Upravo zbog toga teškog razdoblja, zbog upitnosti opstanka Gimnazije u Novoj Gradiški i zbog ljubavi prema svojim ljudima,školi i kraju pristala sam preuzeti ravnanje Gimnazijom. To je činjenica za koju zna malo ljudi a bitna je za sve nas. Da su društvene i prosvjetne okolnosti bile povoljnije, i da egzistencija ravnatelja nakon isteka mandata nije bila upitna, sigurno ne bih bila ravnateljica toliko dugo. Završila bih postdiplomski studij sociologije kulture što mi je ostao profesionalni neostvareni životni san.

Evo nekoliko blic pitanja.

Kojega pisca najviše volite ?

Ima ih više, ali na Matošu i Kranjčeviću sam učila domoljublje, uz Kozarca, Cesarića i Tadijanovića ljubav za Slavoniju, a uz Šenou i Mariju Jurić–Zagorku ljubav prema Zagrebu, pa Ujević, Šimić... ma općenito volim čitati dobre stvari.

Pjevača?

Bez dileme: Arsena Dedića, Josipu Lisac, Kiću Slabinca, Elvisa Presleya, Beatlese…

Film?

Prohujalo s vihorom, Doktor Živago, Lovac na jelene, Ples s vukovima….

Što Vas rastužuje, a što raduje?

Uvijek me raduje iskrenost, a rastužuje licemjerje i laž.

Čega se bojite?

Bolesti, rata i urušavanja vrijednosnog sustava!!!!

Koji je Vaš životni moto?

Nikad nije kasno za učenje, za biti bolji, za ljubav!

Što Vas čini sretnom?

Učila sam puno i radila puno, pomagala sam ljudima ponekad i preko svojih mogućnosti. Sretna sam što me je Gospodin vodio putovima koji su često bili trnoviti ali su na kraju "posuti ružama": imam divnu obitelj i prijatelje. Dvoje rođene djece i sedmero koje sam prigrlila kao svoju vlastitu. Pet sinova i četiri kćerke. Ja sam dakle majka brojne djece, među njima i majka jednoga svećenika. Zbog njih sam jako sretna i jako ponosna. I što još tražiti, osim reći hvala Gospodinu i mojim bližnjima!

Share
 
Povezani tekstovi :

» Mijenjaju svijet na bolje

PROSLAVILI DIJAMANTNI STATUS EKO-ŠKOLEU povjesnici Gimnazije Nova Gradiška, njenoj obrazovnoj i opće kulturnoj i prosvjetiteljskoj ulozi, te njenom utjecaju na ukupan život učenika i djelatnika škole, te građana Nove Gradiške i...

» Ogranak Matice hrvatske i Gimnazija Nova Gradiška organizirali predavanje

TRI JEZIKA I TRI PISMA HRVATSKE SREDNJOVJEKOVNE KULTUREOgranak Matice hrvatske Nova Gradiška i novogradiška Gimnazija, 21. travnja organizirali su predavanje na temu Tri jezika i tri pisma hrvatske srednjovjekovne kulture. U prostoru Gimnazije...

» Maturanti novogradiške Gimnazije

OPROŠTAJNO DRUŽENJE Kao i dosadašnjih godina i ovogodišnji maturanti novogradiške Gimnazije svečanim programom obilježili su završetak srednjoškolskog obrazovanja i rastanak sa svojim profesorima i bezbrižnim gimnazijskim danima. Maturante...

» Završna svečanost obilježavanja 95. obljetnice Gimnazije

MI SMO BILI, MI JESMO I BIT ĆEMOKulturno-umjetničkim programom 5. prosinca u Domu kulture održana je završna svečanost obilježavanja 95. obljetnice Gimnazije Nova Gradiška. U proteklih 95 godina bilo je puno razloga za današnje slavlje na...

» Aukcija slika

PRIKUPLJENO 5.250 KUNAPovodom obilježavanja 95. obljetnice novogradiške Gimnazije 4. prosinca održana je aukcija učeničkih likovnih radova pod motom "Učenici, roditelji, profesori za grad bez ovisnosti". Nazočne učenike, roditelje i njihove...

» 95. obljetnice novogradiške Gimnazije

PROMOCIJA MONOGRAFIJE GIMNAZIJEPovodom 95. obljetnice novogradiške Gimnazije, održano predstavljanje monogrfije "Značaj i uloga Gimnazije Nova Gradiška - 95 godina postojanja". Program je započeo izvođenjem himne Gaudeamus koju je izvela...

» Dani otvorene nastave u Gimnaziji Nova Gradiška

NASTAVA BEZ ŠKOLSKOG ZVONAVeć 14 godina ostvarujemo u našoj školi Projekt "Nastava bez školskog zvona".Ove godine Dane nastave bez školskog zvona ostvarit ćemo 10. i 11. travnja.Vjerujemo da će vas iz niz tema makar jedna zainteresirati....

» Obilježen Dan kravate

KRAVATA OKO MAGNOLIJEGimnazija Nova Gradiška, kao dugogodišnji suradnik tvrtke "Potomac" d.o.o. Zagreb, brenda "Croata-kravata" u programu Eko-škole, uključila se je i u projekt Kravata, koje provodi Academia Cravatica. Učenici i profesori...

» Gimnazija Nova Gradiška

OBILJEŽAVANJE DANA KRAVATE Gimnazija Nova Gradiška, kao dugogodišnji suradnik tvrtke "Potomac" d.o.o. Zagreb, brenda "Croata-kravata" u programu Eko-škole, uključila se je i u projekt Kravata, koje provodi Academia Cravatica.Od kada je...

» Maturanti Gimnazije generacije 2012/2013.

SVEČANO URUČENE MATURALNE SVJEDOŽBEDvorana Doma kulture u petak 14. lipnja 2013. bila je premala da primi brojne učenike i profesore novogradiške Gimnazije, brojne roditelje i prijatelje koji su došli na svečani ispraćaj još jedne...

Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osvježi

Kolumne: Mario Filipi, dipl. pol.

Hrvatska i svijet
Kolumne: Mario Filipi

Kolumne: Prof. Ante Gradiška

Caro diario!
Kolumne: Prof. Ante Gradischa

LAG Zapadna Slavonija
 
Otvoren novi caffe bar u Benkovićevoj 16
 

Pomozite pronaći nestale

Klikni za više informacija
Nacionalna evidencija nestalih osoba