OPĆINA NOVA KAPELA PDF Ispis E-mail
Autor Franjo Samardžić   
13. kolovoza 2018.

Proslavili Dan Općine i blagdan Svete Klare


Stanovnici  Općine Nova Kapela  i ove su se godine, 12. kolovoza, tradicionalno na blagdan  svete Klare,  u središtu općine  okupili u velikom broju. Uz blagdan svoje zaštitnice  obilježen je i Dan općine Nova Kapela, a uz tradicionalni robni i stočni sajam održano je  više prigodnih sadržaja. Po prvi puta  svoje slikarsko umijeće na  prvoj samostalnoj izložbi predstavila je  Blaženka Benković,  na misi Novokapelčani su napunili  župnu crkvu, u znak zahvalnosti i  pijeteta položeni su vijenci i zapaljene svijeće  kod spomen obilježja  poginulim hrvatskim braniteljima s područja Općine Nova Kapela,  a središnji događaj obilježavanja  Dana općine bila je svečana sjednici Općinskog vijeća  koju je otvorio predsjednik Anto  Žagrić, a  načelnik Ivan Šmit govorio o  uloženim naporima i realiziranim  i projektima  koji su u tijeku, a čije je cilj  unaprijediti  život stanovništva na području cijele općine,  posebno  mladima, kojima će kako je naglasio, biti posvećeni naredno razdoblje.

Čestitke i pohvale

Uz čestitke u povodu Dana općine i  blagdana svete Klare  načelnik Ivan Šmit i  Općinsko vijeće  dobili su za svoj rad  pohvale od  župana  Danijela Marušića, načelnika Općine Oriovac Antuna Pavetića, koji se obratio u  ime nazočnih općinskih načelnika i zamjenika novogradiškog gradonačelnika Borislava Vidošića.

Na svečanoj sjednici bili brojni gosti i uzvanici, župan Danijel Marušić, zamjenik župana Stjepan Bošnjaković, pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Klara Šćuka, zamjenik gradonačelnika Grada Nova Gradiška Borislav Vidošić i koordinator za branitelje Vlatko Greiner, načelnik Općine Staro Petrovo Selo Nikola Denis i zamjenik načelnika dr. Josip Kolodziej, načelnik Općine Oriovac Antun Pavetić i zamjenica načelnika Željka Ćorak, načelnik Općine Brodski Stupnik Goran Jelinić općinski vijećnici Općine Nova Kapela, predvođeni predsjednikom  Antom Žagrićem. predstavnici obitelji poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, udruga, ustanova i institucija te javnog i političkog života općine.

Glazbenim nastupom program  svečane sjednice su uveličali članovi Matice umirovljenika Općine Nova Kapela. U poslijepodnevnim i večernjim sati  održano je više sportskih, kulturnih i zabavnih sadržaja.

Ulaganja u mlade obitelji

-Obilježavanje Dana općine  posljednjih je godina postala lijepa tradicija s kojom se mještani poistovjećuju.  Kirvaj  koji smo nekada imali  na blagdan Svete Klare pomalo nestaje, a Dan općine sve više dobiva na važnosti. Zbog toga sam  sretan, a danas  se vidjelo i na misi kakva je bila posjeta i kakvo je bilo obilježavanje sjećanja na naše poginule  branitelje, kao i   posjećenost na tradicionalnom sajmu, koji je uz Matijevo jedno od obilježja Općine Nova Kapela.

Kao i u životu  općeniti, tako i u životu jedne Općine  je Dan općine trenutak kada se podvlači crta i gleda što smo napravili i  što želimo napraviti, da li ide ili ne idemo u dobrom smjeru.

 

Započeo sam šestu godinu mandata kao načelnih.  Imao sam 27 godina kada sam izabran za načelnika i od tada sam u pet godina rada stekao veliko iskustvo i znanje i tek sada dolaze najbolji  rezultati. Prošli smo na europskom  natječaju za izgradnju   ceste Seoci - Siče gdje bespovratno dobivamo  oko  4 milijuna kuna, što su velika sredstva. Izgradili smo vodovodnu mrežu kroz  Seoce, Siče i Magić Malu, što baš i nije se za pohvaliti 2018. godine, jer    tamo nije bilo vodovoda. Trebalo je za to osigurati 2 milijuna kuna. Sretni smo i s programom za žene  jer smo na području naše općine uspjeli zaposliti čak 30 žena na dvije godine, što je vrijednost oko 4 milijuna kuna. Sa Županijom smo izgradili tri para   autobusnih ugibališta u Srednjem i Donjem Lipovcu, te Batrini  u vrijednosti oko milijun kuna.  Tu su i manji projekti koji možda nisu od krucijalne važnosti ali za ugodniji život sigurno jesu je izmjena 6 kilometara javne rasvjete  sa energetski učinkovitom, izgradnja kuglane u Bilom Brigu. Čišćenje kanalske mreže u Dragovcima. Trudimo se pokriti sva naselja da nijedno ne ostane zakinuto i time doprinijeti osjećaju jednakosti. Kada se to sve zbroji to je preko 10 milijuna kuna izravnih ulaganja  u općinu koja nisu išla iz našeg proračuna. S time smo sretni  i s time se možemo pohvaliti.

Naravno, nije sve tako savršeno. Moramo govoriti i o negativnostima koje se dešavaju, a to je prije svega  odlazak ljudi , ne samo u našoj Općini, našoj Županiji i našoj Slavoniji. To je sada  nešto što pogađa cijelu Hrvatsku.  To je ono što nas najviše bili, jer za koga sve ovo radimo   ono što sam nabrojao, ako to neće imati tko koristiti. Dva su razloga odlaska naših ljudi. U razgovoru  ljudi  kažu da prvi više nije da nema posla  već da ljudi žele raditi za veću plaću, a drugi razlog koji navode je   osjećaj  nepravde i nejednakosti  u našem društvu što ljude boli i kažu da ne odlaze zbog financija već zbog osjećaja nemoći  i nejednakosti. To mije posebno žao i na tome moramo što više  raditi. Nikoga ne optužujem i svako od nas treba dati što veći doprinos da se to promijeni.

Za dva tjedna  Općina kreće s jednim  projektom za mlade obitelji. Za sve mlađe od 40 godina   raspisujemo javni poziv na temelju kojeg će Općina Nova Kapela će svakoj mladoj obitelji, koja ovdje živi ili će se doseliti,  koja će kupiti ili graditi  novu kuću  uplatiti 30.000 kuna. Ove godine to ćemo napraviti za 10  kuća  i za to smo osigurali 300.000 kuna.  slijedeće godine ćemo novac osigurati minimalno za deset kuća. 30.000 kuna nije velik, ali  ni mali  novac za kupnju kuće. Želimo mladim obiteljima pokazati  da nam je stalo do njih, da im želimo pomoći da lakše krenu u život. Pred Općinom Nova Kapela u slijedeće dvije-tri godine nisu više toliko   cigle, beton, cijevi, prozori  i krovovi  već direktno ulaganje u mlade obitelji  i mlade osobe. Ako im ne možemo pomoći da imaju veću plaću pokušat ćemo im smanjiti troškove života  i na taj način zadržati život u Općini Nova Kapela - kazao je općinski načelnik Ivan Šmit.

Zajedno bez obzira na različitosti i politička opredjeljenja

– Svim stanovnicima Općine Nova Kapela čestitam Dan općine. Poklonili smo se žrtvama hrvatskih branitelja, ta imena ne smiju biti samo na pločama, već i u našim srcima. Svi oni su danas s nama, a to smo potvrdili i danas na svetoj misi. Svi smo danas ovdje zajedno, bez obzira na različitosti i politička opredjeljenja. Danas su ovdje svi oni koji vole ovu općinu. Ovo je naš dom i stoga nam je srce veliko. Gospodine načelniče, iznimno mi je drago imati suradnike poput Vas i vaših djelatnika. U ime Brodsko-posavske županije zahvaljujem se svima na suradnji i predanom radu. Želim Vam puno uspjeha u radu i ostvarenje svih zacrtanih projekata – kazao je župan Danijel Marušić.

P1170788
P1170791
P1170800
P1170826
P1170828
P1170833
P1170837
P1170839
P1170845
P1170859
P1170866
P1170882
P1170884
P1170886
P1170890
P1170894
P1170898
P1170906
P1170914
P1170923
P1170931
P1170932
01/22 
start stop bwd fwd
Share
 

Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osvježi

Kolumne: Mario Filipi, dipl. pol.

Hrvatska i svijet
Kolumne: Mario Filipi

Kolumne: Prof. Ante Gradiška

Caro diario!
Kolumne: Prof. Ante Gradischa

LAG Zapadna Slavonija
 
Otvoren novi caffe bar u Benkovićevoj 16
 

Pomozite pronaći nestale

Klikni za više informacija
Nacionalna evidencija nestalih osoba