„U svakodnevnom je životu stotine valjanih razloga zašto da nešto ne učinimo, nekome ne pomognemo, a samo je jedan razlog ZA, a to je čovjekova volja. Odlučnost da se nekom pomogne ne mari za onih stotinu valjanih razloga, dapače ona veliča ono što je čovjeku najvrjednije: život. Zato treba hvaliti i kao junaka slaviti svakog tko se žrtvuje za drugog, onog koji drugom pomaže. I zaista sva junačka djela koja sam ostvario penjući se po najvišim vrhovima svijeta ništa su u usporedbi s jednim spašenim životom.”
Gradska knjižnica Nova Gradiška poziva vas na putopisno predavanje i promociju knjige Stipe Božića "Penjačevi zapisi" koja će se održati 5.11.2024. u 19:00h u dvorani Doma kulture.
Tko je Stipe Božić?
Stipe Božić je najuspješniji hrvatski (i jedan od najuspješnijih svjetskih) alpinist koji je osvojio sedam najviših vrhova svih sedam kontinenata (Mount Everest – Azija, Aconcagua – Južna Amerika, Mount McKinley – Sjeverna Amerika, Kilimanjaro – Afrika, Mount Vinson – Antarktika, Mont Blanc – Europa, Mount Kosciusko – Australija) te tri najviša vrha svijeta: Mount Everest (8848 m), K2 (8611 m) i Kangchenjunga (8586 m). Osim što ga prati iznimna alpinistička karijera, Stipe se još bavi i pisanjem, fotografiranjem, snimanjem i režiranjem filmova i serija.
Autor je mnogobrojnih novinskih članaka, feljtona, kalendara te knjiga PUT NA VRH SVIJETA, SEDAM VRHOVA, SVETE PLANINE SVIJETA, K2 TRIJUMF I TRAGEDIJA, SAN O EVERESTU i PENJAČEVI ZAPISI.
Režirao je više od 120 dokumentarnih filmova u sklopu dokumentarnih serija: SEDAM VRHOVA, DUBINE, KRŠ I MORE, PLANINE HRVATSKE, PUSTINJE SVIJETA, NAZOVI 112 I LET NAD HRVATSKOM koji su prikazani na HTV-u.
Penjačevi zapisi
Penjačevi zapisi, nova, šesta knjiga Stipe Božića zasigurno je njegov najveći spisateljski izazov dosad jer je, uz opise penjačkih avantura i bilježenje putositnica, ona i korak u nešto novo. To je knjiga kakvu kod nas još nitko nije napisao jer je Božić u njoj, ispisujući svoj odnos prema planinama od djetinjstva do danas i prateći sve stepenice na tom putu, ispisao zapravo autobiografiju koja jest ponešto fragmentarna, ali ipak daje uvid u cjelinu njegova života. Odrastanje u Zavojanima ispod planine Sv. Mihovil, selidba u Split, prvi planinarski izleti, prvi alpinistički usponi i strast i energija kojom su oni zagospodarili njegovim životom, služenje vojnog roka, rad u splitskom građevinskom poduzeću, navigavanje na brodu, rad u Sudanu, zapošljavanje na Hrvatskoj televiziji, predano služenje u Gorskoj službi spašavanja, prvi brak, drugi brak, odnosi s djecom, svi najveći uspjesi, ali i sve tragedije koje su mu se dogodile – sve je to opisano u ovoj knjizi. Neki od tih događaja prikazani su opširno i detaljno, dok su drugi dani samo kao dojmljivi krokiji, ali u Penjačevim zapisima Stipe Božić ispričao je cijeli svoj život. I iznio svoju životnu filozofiju i uvjerenja koja su ga kroz taj izniman život vodila. Učinio je to spisateljski vješto, podarivši nam autentičan i uzbudljiv komad teksta o jednom autentičnom i uzbudljivom životu te potvrđujući još jednom da je obdaren mnogim talentima. Jedan od njih sigurno je i onaj spisateljski.
Drago Glamuzina